Geniálne veci sú jednoduché, alebo Menej je niekedy viac

ČÍTAJ UŠAMI :

 

ČÍTAJ OČAMI:

Toto je vraj výrok môjho miláčika Einsteina. Fyzika bola v škole pre mňa ťažká. Akademická fyzika, ktorou nás trápili v škole. Kým som pochopila, že “aplikovaná fyzika”, to je to, čo milujem. To sú všetky tie zlepšováky, babské rady a múdrosti predkov, ktoré nám uľahčujú život. Napríklad: Menej je niekedy viac.

Od prírody som ukecaná. Viem, nie je to spisovný výraz, ale výstižný. Keď som z niečoho nadšená a neustrážim sa, valcujem okolie prúdom reči. A potom mi hovoria – Ty si taká komunikatívna. Figu borovú. Dobrá komunikácia znamená vyvážené hovoriť-počúvať. Vedome počúvať druhých je umenie.  A tak trénujem a zlepšujem sa. Pomaly, ale isto. Používať menej slov a menej písmeniek. Má to svoje výhody.

1. Články na blogoch NEnudia a NEberú čas.

Niekedy hľadám na webe informáciu a dostanem sa k článku, kde je ukrytá. Ale tých zbytočných písmeniek okolo… Kým sa k nej dohrabem, prejde niekoľko minút. Vtedy si hovorím – akoby som to písala JA a na konci NEskontrolovala  článok kritickým okom. Toľko balastných slov veľakrát vyhodím z textu, až sa čudujem, že to isté sa dá povedať  oveľa jednoduchšie.

Múdra myšlienka sa dá obliecť aj do krátkeho a vypracovaného kabátika. Ako čitateľ uprednostňujem kratšie články. Prečítam si ho rýchlo, nájdem informáciu, ktorú chcem alebo zabavím sa a bežím ďalej.

Správaj sa tak, ako by si chcela, aby sa správali iní k Tebe. To ma naučili rodičia, preto píšem články oveľa kratšie, ako je bežným zvykom na blogoch, lebo čas je vzácna komodita.

2. E-book zdarma má šťavu.

Pre tých, ktorí chcú natáčať svoje videá, som pripravila e-book s tipmi a radami. Vybrať 10 tipov a 3 zlaté pravidlá k tomu bola fuška. Ale ku každému tipu napísať len jednu-dve vetičky ako vysvetlenie, to pre mňa bolo skoro nadľudské úsilie. 100x som to prepisovala a vyškrtávala, aby bol e-book ľahko stráviteľný.

Prvý deň si ho stiahlo 99 ľudí. Hneď prvé reakcie typu: “Miriam, ten e-book je skvělý. Přesně pro nás laiky, co chceme natáčet a nevíme jak na to. Je to vynikající. Krásně udělané. Děkuji Lída” a tiež “Miriam, ďakujem. Má to šťavu.” ma utvrdili v tom, že tie 2 týždne škrtania a zjednodušovania za to stáli.

3. Mám luxusnú mailovú adresu.

Som hrdou majiteľkou nádhernej mailovej adresy miriam@stolfova.sk. Prvé moje projekty na webe boli e-shopy, kde každý z nich má vlastnú mailovú adresu. S pribúdajúcimi projektami mi pribúdali aj mailové adresy. Kontrolovať toľko mailových schránok – to je na prášky. A tak vymyslel môj admin z e-shopov, že zaregistrujeme doménu stolfova.sk, zriadime adresu miriam@stolfova.sk a budem ju používať ako svoju univerzálnu adresu. A bol to naozaj geniálny nápad. A tak vznikla stránka stolfova.sk.

Keď sa teraz pozriete vľavo hore, vidíte URL tejto stránky miriamstolfova.sk. Moje meno je Miriam a ako Miriam sa predstavujem vždy a všade. Nastala dilema – ponechať si stránku stolfova.sk? Alebo urobiť webku s celým menom a priezviskom v doméne? Vyriešili sme to šalamúnsky – či zadáte URL miriamstolfova.sk, alebo stolfova.sk, naskočí rovnaká stránka – táto, ktorú čítate. A mailová adresa mi zostala luxusná – miriam@stolfova.sk, lebo geniálne veci sú jednoduché a menej písmeniek je niekedy viac.

4. Krátke video láka kliknúť

Dva roky som hľadala spôsob, ako natáčať svoje vlastné videá. A bola to cesta dlhá a kľukatá. Zistila som, že čím sú videá kratšie, tým majú vyššiu sledovanosť. Nie všetky, samozrejme. Ak je téma mega aktuálna, alebo je video určené špecifickej cieľovej skupine, pozrú si aj dlhšie video.

Zamyslite sa – ako často otvoríte video dlhšie ako 5 minút? A koľkokrát denne na FB kliknete na kratučké 1-2 minútové video?

Videá, ktoré natáčam, slúžia na podporu mojich projektov – e-shopov, blogov, vzdelávacích programov. Rýchly spôsob ako urobiť propagáciu produktu, článku, myšlienky a poslať diváka na predajnú stránku. Naučila som sa, že

– do videa dám radšej len jednu myšlienku, nie 7 tipov (ako bolo v mojom úplne prvom zverejnenom videu),

– hmmm a mmmm NEpoužívam, ak sa poriadne sústredím, keď zapnem kameru (aj keď – pritrafí sa niekedy aj profíkom, nielen amatérom),

tréningom sa naučím používať čoraz menej zbytočných slov. Pri 150-tom videu už to isté dokážem povedať s použitím polovice slov a poviem TO oveľa jasnejšie a výstižnejšie.

Len tým, že TO robíme, sa dokážeme zlepšiť. Platí to nielen pri videu, článkoch, e-bookoch, ale v každej oblasti života. Aj v komunikácii. A tak trénujem a trénujem. Aby som dokázala

VIACEJ POČÚVAŤ AKO HOVORIŤ, LEBO MÁM 2 UŠI A LEN 1 ÚSTA…. A MENEJ JE NIEKEDY VIAC 🙂

P.S. Toto je najdlhší článok, aký na tejto stránke nájdete. 719 slov. Aj dlhšie články dokážem….ale menej je niekedy viac 🙂

Stiahnite si e-book ZDARMA 10 tipov + 3 zlaté pravidlá ako natočiť video rýchlo a jednoducho

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.