Nemám mikrofón. Čo robiť? Ako natočiť video?

ČÍTAJ UŠAMI:

ČÍTAJ OČAMI:

Vždy používaj mikrofón. Vonku MUSÍŠ, dnu je mikrofón výhodou.

Takto nejako som to formulovala v e-booku 10 tipov + 3 zlaté pravidlá ako natočiť video rýchlo a jednoducho. Napriek tomu často natáčam bez mikrofóna… a dokonca aj vonku.

Vodu kážem a víno pijem?

Áno, aj nie 🙂

Napísala som na fitko článok o tom, ako som si umývala vlasy múkou. Áno, dobre čítate – MÚKOU.  Ražnou. Vyzerá to ako priadna blbosť, však? Aj ja som si myslela, kým som nevyskúšala. A bola som ohromená. Tak som celý postup a skúsenosť spísala. Článok sa začal za pár hodín nekontrolovateľne šíriť po nete.

 

muka-na-hlavu-miriam-stolfova

 

Hoci som ho nahrala aj na audio, napadlo mi, že by som mohla pridať aj video. Pre tých najlenivších, čo sa im nechce ani čítať, ani počúvať. Alebo pre tých, ktorí majú veľmi málo času.

Stiahnúť túto informáciu do dvojminútového videa. Nech sa to rozšíri, lebo mi to príde ako skvelá správa . Takto dokážeme značne ušetriť prírodu, keď budeme používať múku miesto chémie pri každom umývaní vlasov.

Hneď ako mi skrsla táto myšlienka v hlave, schytila som mobil, stojan a bežala na záhradu. Mobil (kamera v ňom) a stojan sú 2 najnutnejšie pomôcky, ktoré na natočenie videa človek potrebuje.

Nezaťažovala som sa s hľadaním mikrofóna, lebo bolo bezvetrie. A možno aj preto, že som žienka lenivá a robím veci najjednoduchším spôsobom, akým to len ide…lebo  – menej je niekedy viac.

 

som-leniva

 

O 10 minút som bola naspäť. Video som dala nahrávať na youtube a šla na obed. Keď som sa vrátila, bolo už natiahnuté. Zvuk bol celkom dobrý, ale povedala som si, že video je také kratučké, že ani úprava zvuku v editore YTB nebude dlho trvať.

A navyše – keď je článok taký zdieľaný, predpokladala som, že aj video bude mať vysokú sledovanosť… časom. Tak nech majú diváci vyšší komfort zvuku.

Ideme teda upraviť zvuk v editore YTB:

(Klik na obrázok = obrázok sa zväčší a vidno aj detaily a drobné písmo.)

Otvorím si video v youtube a kliknem na 2. ikonku pod ním. Na čarovnú paličku s názvom Vylepšenia a potom kliknem na Vyskúšať editor YTB.

 

miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor  miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (1)

 

V editore si vyhľadám video, ktoré chcem upraviť a pretiahnem ho myškou pod čierne okienko. Kliknem na ZVUK vpravo hore – posledné v menu.

 

miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (2)  miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (3)

 

Vytiahnem na maximum objem, basy a výšky. Smerovanie nechám na nule. To znamená, že zvuk bude rovnomerne počuť v ľavom aj pravom sluchátku (reproduktore). Potom kliknem na Vytvoriť video a ukáže sa mi čierna obrazovka s hláškou, že video sa spracováva. Hláška je napísaná v žltom podklade nad čienou obrazovkou.

 

miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (4)  miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (5)

 

Po pár minútach kliknem na F5, obrazovka sa obnoví a video už bude upravené. A teraz mám 2 rovnaké videá. Jedno pôvodné a druhé s vylepšeným zvukom. Je na ňom napísaný názov Moje upravené video.

Pôvodné video treba vymazať a to nové – upravené, treba ešte správne nazvať a urobiť do neho všetky popisky tak, aby ho youtube a google miloval 🙂 Prípadne ešte pred tým odstrihnúť začiatok a koniec, ak je potrebné.

 

miriam-stolfova-nemam-mikrofon-editor (6)  miriam-stolfova-muka-na-vlasy-951-zhliadnuti

 

Celá táto úprava pri dvojminútovom videu trvala asi pol hodiny. Nesedela som pri tom. Čas, kým YTB pracoval, som využila na obed. A výsledok vo finále vyzeral takto:

 

 

S odstupom času som rada, že som sa rozhodla vylepšiť zvuk. Za 10 dní od zverejnenia malo video 951 zhliadnutí. A teda má potenciál vysokej sledovanosti aj do budúcna.

Predpokladám, že to bude podobné ako s hrachovým strukom. S videami je to častokrát tak – čím väčšia “somarina”, tým vyššia sledovanosť 🙂

Sú situácie, kedy sa bez mikrofóna nepohneme. Zvuk by bol tak zlý, že by sme ho nevylepšili ani úpravou videa.

To je vtedy, keď natáčame vonku v hlučnejšom prostredí. Alebo vtedy, keď fúka vietor. Vtedy je zvuk nič-moc aj v prípade, že máme mikrofón. To je vážne lepšie počkať, kým sa vetrík umúdri.

A na záver ešte videjko k téme mikrofón – tipy pre video začiatočníkov: Pomóooc, nemám mikrofón. Čo robiť? Ako mám natočiť video?

 

 

… v tomto videu môžete vidieť aj to, ako sa besná zelená šatka nekamaráti s kamerou. Toto som si vôbec neuvedomila, keď som ho natáčala.

Je veľmi dôležité aj to, čo si pred kameru oblečieme. O tom dám pár slov v niektorom z ďalších článkov.

Prajem Vám príjemné natáčanie… lebo

natočiť video je jednoduchšie ako uvariť si kávu.

Neveríte?

Vyskúšajte 🙂

P.S. Z obrázkov v článku som vyrobila ťahák, aby ste mali vodítko na úpravu zvuku vždy poruke. Stiahnúť si ho môžete tu>>>

Stiahnite si e-book ZDARMA 10 tipov + 3 zlaté pravidlá ako natočiť video rýchlo a jednoducho

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.