MÔJ (VIDEO) PRÍBEH

Dnes...

  • Prídem z fašiangového sprievodu, ešte kým som v maske – oblečená a zmaľovaná, zapnem kameru a natočím video s návodom na výrobu. Za pol hodiny je video dostupné miliónom ľudí na youtube. Môžu si pozrieť aj všetci zo sprievodu, ktorí sa pýtali ako som tú Lienku vyrobila.
  • Do e-shopu vasacokolada.sk nám dorazili nové čokolády na mieru. Jedna krajšia ako druhá. Zapnem kameru, natočím video pre inšpiráciu klientom, aby vedeli tú svoju čokoládu namiešať s lepšou predstavivosťou. Posielam do databázy. Do hodiny prichádzajú prvé objednávky inšpirované videom.
  • Odpoviem na mail zákazníčke z darčekového e-shopu. Vtom mi napadne, že aj ďalší hľadajú originálne darčeky k 50-tke. Zapnem kameru, natočím video s tipmi na darček k 50-tke z mimidarcek.sk. Video zdieľam na FB. Do 2 hodín prichádza prvá objednávka presne na takýto tovar.
  •  Volá mi kamarátka – Pomoooc, dieťa dostalo horúčku, potrebujem okamžite radu. Poradím, zložím telefón. Aj iné mamy asi hľadajú podobné rady.... Natočím video s mojimi osvedčenými metódami na zníženie teploty. Zavesím na môj blog babske-rady.sk aj navštevovaný videoportál. Celá akcia trvala necelú hodinu.
  • Dcéra ráno vstane, vlezie do sprchy a ponáhľa sa na stretnutie. Cestou z kúpeľne nakukne do pracovne, kde zbadá čiapku. Taká aká je – úplne nahá, si ako prvú vec oblečie zimnú čiapku a potom pokračuje v obliekaní od spodného prádla. Schytí ma taký smiech, až sa za brucho chytám. A mám námet na video s názvom Čiapka.

Mohla by som napísať 100 ďalších mini príbehov, ako príde nápad, zapnem kameru, natočím, zdieľam. Za hodinku je video dostupné celému svetu. Najrýchlejší a najefektívnejší spôsob ako dostať informácie alebo myšlienky z mojej hlavy do sveta. K tisíckam ľudí, ktorí práve TOTO hľadajú.

Ale vždy to tak nebolo

Ešte nedávno som obdivovala ľudí, ktorí dokážu natočiť video. A tajne dúfala, že aj ja TO raz budem vedieť.

V roku 2012 mi povedal môj admin z e-shopov:„Začni natáčať videá, budeš mať náskok. Za pár rokov to bude v biznise NUTNOSŤ. Moja odpoveď bola:„Si normálny? S mojim ksichtom? S mojim prejavom? S mojimi technickými NEmožnosťami? Vieš sám, že som čistá blondína. Toto nepripadá do úvahy!“ 

...ale červíček hlodal. Často ma prepadla myšlienka, že chlapec mal pravdu....

V r. 2013 som bola na živej akcii MIO v Brne. Fantastická akcia, neuveriteľná energia, bola som nadšená, v siedmom nebi.... Bol tam taký box, kde bola k dispozícii kamera a každý účastník mohol natočiť krátke video so svojimi dojmami, postrehmi, odkazom organizátorom.

Tak veľmi som vtedy chcela cez video Davidovi z celého srdca poďakovaťza tento veľkolepý zážitok. STRACH je veľký pán. Nedovolil mi postaviť sa pred tú kameru. Bolo mi to veľmi, veľmi, veľmi ľúto. VTEDY SOM SI POVEDALA, ŽE RAZ TO URČITE DÁM!

...a červíček hlodal ešte viac. Čoraz častejšie mi prišlo, že raz sa s tým budem musieť popasovať.

Rovnako ako som sa naučila používať mobil, či počítač. Čoraz častejšie som v hlave riešila „Do kelu, AKO to urobiť, aby som aj ja bola schopná točiť svoje videá. Na svete sú tisícky ľudí, ktorí to robia. To nemôže byť až také ťažké....“

Skúsila som to

Pol roka potom som sa celý deň trápila s fotonávodom na hand made portál. Nafotiť celý postup po malých krôčkoch, pridať popisky, celé to dať do vhodného formátu. Nekecám – celý Boží deň. Večer hovorím priateľovi: „Normálne to mám vyrobené za 10 minút. Keby som vedela natočiť video, za 15 minút to mám hotové aj s prípravou a takto sa tu babrem celý deň...“

A on mi na to: „Tak zapni kameru a natoč to! Prečo si veci zbytočne komplikuješ? V hlave sa mi spustila stará pesnička – tebe sa to povie, to vôbec nie je také jednoduché...ako to mám urobiť?....kde to mám urobiť? ...potrebujem svetlá, kameramana, mikrofón....1000 dôvodov, prečo sa nedá, lebo je to ťažké.

A vtom som sa zarazila. NAOZAJ JE TO TAKÉ ŤAŽKÉ? SKÚSILA SI TO? Zostala som s otvorenou pusou. V nemom úžase som si odpovedala – NESKÚSILA! Hneď na druhý deň ráno, keď som zostala v byte sama, zobrala som mobil. Sadla na gauč v obývačke, mobil oprela o taburetku a zapla na ňom kameru. Po hodine skúšania, prehrávania, pozorovania som zistila, že TERAZ je to ešte KATASTROFA, ale NATOČILA SOM SVOJE PRVÉ selfie VIDEO. HURÁÁÁÁÁ. Dokázala som to! Každé ďalšie bude lepšie a lepšie.

Ešte zistiť, ako je to s tými svetlami, mikrofónom, kde zoženiem nejaký stojan, nájsť vhodné pozadie, zistiť ako video dostanem z mobilu na youtube...no Bože! Ešte veľa toho neviem, ale to už je len otázka času.

Už sa na to dá pozerať

A tak sa zo mňa stal bádateľ a výskumník. Krôčik za krôčkom som odhaľovala technické tajomstvá, búrala moje bariéry a strachy, skúšala, natáčala, pozorovala, porovnávala, vymazávala natočené, hľadala cestičky. Ako natočiť video RÝCHLO, JEDNODUCHO A ĽAHKO. Ako ho urobiť bez toho, aby som ho musela dodatočne upravovať a strihať. (Predsa len – som blondína a staršieho dátumu výroby :)) Ako a kde ho zavesiť a zdieľať, aby robilo dobrú službu mne aj iným ľuďom.

1.2.2014 som zverejnila svoje prvé video.Natočila som ho 7x, kým som usúdila, že toto už môžem pustiť vonku. Keď som si ho pozrela teraz, musela som sa pousmiať nad tým, aká som tam srandovná 🙂 A zároveň potlapkať po pleci, keď som si porovnala prvé s ostatným natočeným.

Schválne som to porátala. Bolo v poradí 168-me a ten rozdiel v prejave aj mne udrel do očí. O 100% lepšie. Už sa na to dá pozerať 🙂 Za rok môj biznis urobil doslova KVANTOVÝ SKOK. Samozrejme – vďaka videám. Dnes točím videá „na počkanie“. Stálo ma to 2 roky hľadania 🙂 Video je DNES skratka k úspechu, za pár rokov bude nutnosť a samozrejmosť ako sú dnes mobily a počítače. Preto som pripravila e-book pre tých, ktorí chcú ísť s dobou a pomocou vlastných videí preradiť z 1 na 5 vo svojom biznise.

Naučím Vás, ako prekonať strach, obavy, bariéry a natáčať vlastné videá. Ako to urobiť s minimom technických prostriedkov a za krátky čas. Ako využiť silu videa, aj všetky fintičky a vychytávky, ktoré som objavila a používam. To, čo mne trvalo 2 roky, Vy zvládnete podľa podrobného návodu v e-booku za 2 dni.